Ochrona ptaków i nietoperzy w miastach
Trwa rekrutacja na szkolenie dotyczące prowadzenia remontów i termomodernizacji budynków, zgodnie z przepisami prawa w zakresie ochrony przyrody.
Pozostały jeszcze wolne miejsca. Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić kartę zgłoszenia i przesłać ją do 9 lutego 2018 r. na adres e-mail: ewa.kacprzycka.olsztyn@rdos.gov.pl wpisując w temacie wiadomości „szkolenie termomodernizacja, a ochrona przyrody”.
Szkolenie ma pomóc we właściwym stosowaniu przepisów ustawy o ochronie przyrody. Jest skierowane do jednostek samorządu terytorialnego - gmin, starostw, zarządców budynków - spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także do wszystkich osób zainteresowanych tematyką ochrony ptaków i nietoperzy w miastach.
Zabudowa miejska stanowi siedlisko rozrodu i bytowania wielu gatunków chronionych zwierząt. Niektóre ptaki, jak jerzyki lub wróble domowe są ściśle związane z budynkami. Stabilność ich populacji uzależniona jest od dostępności miejsc do rozrodu w warunkach miejskich. Inne gatunki jak np. nietoperze, sowy lub sokoły mogą wykorzystywać zabudowę miejską okazjonalnie.W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy oraz większość gatunków ptaków podlega ochronie prawnej na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. W stosunku do tych gatunków obowiązuje szereg zakazów m.in. umyślnego zabijania, umyślnego niszczenia lęgów, niszczenia gniazd, uniemożliwiania dostępu do schronień, czy niszczenia siedlisk i ostoi, będących miejscem rozrodu Zakazy te mogą być naruszane w trakcie prowadzenia prac remontowych, modernizacyjnych, w tym termomodernizacji budynków. Zarządcy i właściciele budynków często nie mają świadomości, że wykonując takie czynności mogą łamać przepisy prawa ochrony przyrody.
Dodatkowych informacji na temat szkolenia udzielają: Maja Jakubiuk lub Ewa Kacprzycka pod numerem telefonu: 89 53-72-118.
Zapraszamy do udziału w szkoleniu.
Fot.: Autor: Amikosik (Praca własna) [GFDL lub CC BY 3.0], Wikimedia Commons