Projekty i kampanie społeczne
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie prowadzi projekty w zakresie ochrony obszarów Natura 2000, ochrony czynnej gatunków i siedlisk, zrównoważonego rozwoju oraz ocen oddziaływania na środowisko, dofinansowanych ze środków:
- Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,
- Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
- Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna,
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Instrumentu Finansowego Life+,
- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Projekty dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020:
- Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód
Projekt jest realizowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, w latach 2017-2022, we współpracy z 11 regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, które w ramach projektu są podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych.
Realizacja projektu wynika z konieczności podejmowania przez państwo działań mających na celu przywrócenie właściwego stanu ochrony cennych w skali europejskiej siedlisk przyrodniczych oraz gatunków chronionych w ramach sieci Natura 2000. W ramach projektu planowana jest realizacja działań z zakresu ochrony czynnej, wynikających z zatwierdzonych dokumentów planistycznych dla obszarów Natura 2000 – planów zadań ochronnych i planów ochrony. Głównym celem projektu jest poprawa, do roku 2022, stanu ochrony objętych działaniami projektowymi typów siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód, których stan zachowania w dokumentach planistycznych utworzonych dla przedmiotowych obszarów Natura 2000, został oceniony na niezadowalający (U1) lub zły (U2). W projekcie zawarto działania, które są kluczowe dla przywrócenia właściwego stanu bądź zatrzymania negatywnego trendu zmian. - Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000
Projekt jest realizowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, w latach 2017-2022, we współpracy z 12 regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, które w ramach projektu są podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych.
Głównym celem projektu jest stworzenie podstaw do skutecznej ochrony dla 237 obszarów Natura 2000, położonych na terenach 12 województw, poprzez opracowanie dla nich wysokiej jakości planów zadań ochronnych (instrumentów planistycznych sporządzanych obowiązkowo dla obszarów Natura 2000 na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody), stanowiących podstawę dla zachowania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony przedmiotów ochrony, przy jednoczesnym stworzeniu warunków społecznych umożliwiających i ułatwiających wdrożenie tych planów w życie. - Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych
Projekt jest realizowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, w latach 2017-2022, we współpracy z 14 regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, które w ramach projektu są podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych. Podstawowym celem realizacji projektu jest wyeliminowanie luki w procesie zarządzania zasobami przyrodniczymi w kraju poprzez zlikwidowanie problemu braku pełnej informacji przyrodniczej oraz stworzenie systemu do gromadzenia, analizowania, udostępniania i bieżącej aktualizacji przestrzennych danych przyrodniczych.
Projekty współfinansowane są przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Instytucja Zarządzająca Programu Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie umożliwiające zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków POIiŚ.W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: skorzystać z formularza lub wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mir.gov.pl.
Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.
Projekty dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie:
- Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
Projekt realizowany jest w latach 2018-2021. Jego celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków działalności wilków i bobrów na gospodarkę człowieka oraz umożliwienie bezkonfliktowej koegzystencji na jednym obszarze.
W ramach projektu planowane jest:
- wykonanie/zakup klatek do odłowu bobrów, odłów i przesiedlenie bobrów z miejsc najbardziej konfliktowych;
- wykonanie i montaż urządzeń przelewowych, obniżających poziom wody w rozlewiskach tworzonych przez bobry;
- zakup siatki ogrodzeniowej do grodzenia upraw leśnych i pojedynczych drzew przed ścinaniem przez bobry i zabezpieczania grobli stawów rybnych przed kopaniem nor przez bobry;
- zakup fladr do ogrodzenia zagród/pastwisk, na których przetrzymywane są zwierzęta, w celu ich zabezpieczenia przed wilkami;
- zakup siatki ogrodzeniowej oraz betonowych słupów i druta naciągającego do wykonania kwater dla bydła zabezpieczających je przed wilkami;
- zakup zestawów pastucha elektrycznego do zabezpieczenia przed wilkami zagród, na których przebywają zwierzęta gospodarskie;
- zakup psów pasterskich rasy owczarek podhalański w celu zabezpieczenia owiec przed wilkami (psy stróżujące).
Projekty dofinansowane ze środków programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie:
- Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody
Projekt realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i finansowy ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LIFE oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Regionalne dyrekcje ochrony środowiska są instytucjami wspierającymi – Komitet Sterujący.
Celem projektu jest podwyższenie poziomu świadomości i wiedzy organów zaangażowanych w prawne aspekty ochrony przyrody, poprawa koordynacji ich działań oraz ułatwienie egzekwowania prawa w zakresie ochrony przyrody. Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację pilotażowych działań edukacyjnych i informacyjnych skierowanych do tych podmiotów, których tematyka prawnej ochrony przyrody bezpośrednio dotyczy (m.in. władze sądownicze oraz organy ścigania), a także do ogółu społeczeństwa.
Projekty dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie:
- w przygotowaniu
"Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski"
Projekt współfinansowany jest w 80% ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a w 20% z budżetu Państwa. Głównym beneficjentem jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a współbeneficjentami – regionalne dyrekcje ochrony środowiska.Projekt zakłada opracowanie w latach 2010-2014 planów zadań ochronnych dla 406 obszarów Natura 2000, w tym 35 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.