Co w przypadku zwierząt niebezpiecznych?
Coraz częściej pojawiają się informacje o osobach prywatnych przetrzymujących zwierzęta niebezpieczne oraz o zwierzętach niebezpiecznych, które przypadkowo lub celowo zostały uwolnione do środowiska przyrodniczego. Sygnały o takich sytuacjach nierzadko przekazywane są do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Tym samym konieczne jest wyjaśnienie ich kompetencji w tym zakresie, oraz wskazanie jakie czynności pozostają w gestii innych instytucji i organów.
W kompetencjach właściwych terytorialnie regionalnych dyrektorów ochrony środowiska leży wydawanie zezwoleń na posiadanie i przetrzymywanie oraz sprowadzanie z zagranicy gatunków należących do II kategorii zwierząt niebezpiecznych, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 3 sierpnia 2011 r. w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi (Dz. U. Nr 173, poz. 1037). Ponadto regionalne dyrekcje przeprowadzają kontrole podmiotów przetrzymujących zwierzęta niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi.
Działania, które wykraczają poza przeprowadzanie kontroli oraz wydawanie zezwoleń nie leżą w kompetencji ani regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, ani też Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i są realizowane przez inne instytucje.
Informacja ta jest szczególnie istotna w sytuacji przypadkowego lub celowego uwolnienia do środowiska przyrodniczego niebezpiecznego zwierzęcia. Działania polegające na jego schwytaniu bądź zabiciu, gdy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, mogą zostać podjęte przez: gminę, straż gminną, Państwową Straż Pożarną lub Policję. To właśnie do tych instytucji należy się zwracać w przypadku zaobserwowania na wolności przedstawiciela gatunku niebezpiecznego.
Zadania organów administracji publicznej i służb, a zwierzęta niebezpieczne
Fot.: iStockphoto.com/Mark Kostich