Zabezpieczanie zwierząt gospodarskich przed wilkami
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zakończyła realizację projektu, którego celem było zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed atakami wilków. W ramach zadania zakupiono i przekazano właścicielom gospodarstw rolnych fladry – kawałki jaskrawoczerwonego materiału, odstraszające drapieżniki.
W 2016 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zrealizowała projekt Zabezpieczanie zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez wilki na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Olsztynie.
W ramach zadania wykonano ponad 7000 metrów fladr (kawałki jaskrawoczerwonego materiału o wymiarach 10x60 cm naszyte na mocny sznurek w odstępach co 40 cm), mających na celu zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed atakami wilków. Fladry rozwiesza się wokół pastwiska lub koszaru, na wbitych w ziemię tyczkach, w odległości około 1,5-2,0 metrów od zewnętrznych boków ogrodzenia. Zwisające i poruszające się na wietrze fladry tworzą barierę, którą wilk boi się przekroczyć.
Wykonane fladry zostały przekazane właścicielom 12 gospodarstw rolnych, w których najczęściej były notowane ataki wilków. Ma to na celu zminimalizowanie negatywnych skutków działalności wilków na gospodarkę człowieka i ograniczenie szkód wyrządzanych przez te zwierzęta.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego występuje bowiem jedna z liczniejszych populacji wilka, szacowana na około 130 osobników. Gatunek zasiedla wielkie kompleksy leśne, tj. Puszczę Piską, Puszczę Napiwodzko-Ramucką, Puszczę Borecką i Puszczę Romincką. W związku ze specyfiką województwa warmińsko-mazurskiego i rozwiniętą gospodarką rolną, coraz częściej dochodzi do konfliktu pomiędzy bytowaniem wilków na danym terenie a hodowlą zwierząt gospodarskich.
Więcej informacji na temat metod ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami jest dostępnych w serwisie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, w zakładce Ochrona przyrody – Warto wiedzieć.
Fot.: RDOŚ w Olsztynie