Rezerwaty biosfery w Polsce
W dniach 23 – 24 października 2014 r. w Izabelinie odbyły się warsztaty poświęcone funkcjonowaniu rezerwatów biosfery w Polsce. W spotkaniu uczestniczył Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Rezerwaty biosfery tworzone są od 1971 r. w ramach międzynarodowego, zapoczątkowanego przez UNESCO, programu „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere - MAB). Ich celem jest ochrona różnorodności biologicznej w poszczególnych regionach biogeograficznych i umożliwienie lepszej obserwacji zmian ekologicznych w skali całej planety. Rezerwaty biosfery tworzone są przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną MAB na wniosek poszczególnych państw członkowskich. Obecnie sieć rezerwatów biosfery skupia 631 obiektów w 119 krajach.
Na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery UNESCO znajduje się dziesięć polskich obiektów, w tym - rezerwat biosfery Jezioro Łuknajno, położony w województwie warmińsko-mazurskim.
Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, o powierzchni 1189,11 ha, został ustanowiony w 1947 r. w celu ochrony jednej z największych w Polsce ostoi łabędzia niemego. W 1977 r. obszar został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Natomiast w 1978 r. jezioro Łuknajno wpisano na listę obszarów RAMSAR, czyli obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życia ptactwa wodnego.
Rezerwaty biosfery podlegają okresowym przeglądom, dokonywanym przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną (ICC) MAB. Obecnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie rozpoczął wstępne prace nad dostosowaniem funkcjonowania rezerwatu biosfery Jezioro Łuknajno do aktualnie obowiązujących zasad, ustalonych przez Polski Komitet Narodowy UNESCO-MAB. Podobne prace przeprowadzono już w rezerwatach biosfery: Słowiński, Babia Góra, Karpaty Wschodnie, Tatry, Karkonosze, Puszcza Kampinowska, Puszcza Białowieska. Efekty tych prac były prezentowane podczas warsztatów w Izabelinie.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Olsztynie