O przyszłości Rezerwatu Biosfery Jezioro Łuknajno
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się spotkanie poświęcone funkcjonowaniu i przyszłości Rezerwatu Biosfery Jezioro Łuknajno. W wydarzeniu wziął udział Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Podczas spotkania podpisano list intencyjny pomiędzy Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Olsztynie, a przedstawicielami gmin Orzysz, Piecki, Mikołajki, Ruciane-Nida, Mrągowo i Świętajno.
Strony listu zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz zmiany niekorzystnej oceny Rezerwatu dokonanej przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną UNESCO-MAB poprzez powołanie powiększonego Rezerwatu Biosfery pod roboczą nazwą Jeziora Mazurskie.
Strony wyraziły wolę współpracy w następujących obszarach:
- poszerzenia Rezerwatu Biosfery Jezioro Łuknajno tak, by jego granice pokrywały się z granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego, co dawałoby możliwość wdrożenia wymaganego strefowania oraz zapewnienia pełnienia przez Rezerwat funkcji rozwojowej,
- realizacji działań związanych z przygotowaniem wniosku renominacyjnego dla Rezerwatu Biosfery wraz z wymaganą dokumentacją kartograficzną,
- udziału w uzgodnieniach z interesariuszami funkcjonującymi w granicach projektowanego Rezerwatu Biosfery
Podjęcie wspólnych działań ma na celu doprowadzenie do uzyskania pozytywnej oceny UNESCO dla powiększonego Rezerwatu Biosfery i utrzymania go w Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery, co niesie ze sobą międzynarodowy prestiż dla Regionu Warmii i Mazur oraz stanowi podkreślenie jego walorów przyrodniczych użytkowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Rezerwaty biosfery tworzone są przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną MAB na wniosek poszczególnych państw członkowskich od 1971 r. w ramach międzynarodowego, zapoczątkowanego przez UNESCO, programu „Człowiek i Biosfera” (Man and Biosphere - MAB). Ich celem jest ochrona różnorodności biologicznej w poszczególnych regionach biogeograficznych i umożliwienie lepszej obserwacji zmian ekologicznych w skali całej planety. Obecnie sieć rezerwatów biosfery skupia 631 obiektów w 119 krajach.
Na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery UNESCO znajduje się dziesięć polskich obiektów, w tym rezerwat biosfery Jezioro Łuknajno, położony w województwie warmińsko-mazurskim.
Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, o powierzchni 1189,11 ha, został ustanowiony w 1947 r. w celu ochrony jednej z największych w Polsce ostoi łabędzia niemego. W 1977 r. obszar został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Natomiast w 1978 r. jezioro Łuknajno wpisano na listę obszarów Ramsar, czyli obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życia ptactwa wodnego. Rezerwaty biosfery podlegają okresowym przeglądom, dokonywanym przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną (ICC) MAB.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie została wyznaczona przez Ministra Środowiska jako instytucja wiodąca w pracach nad renominacją Rezerwatu Biosfery Jeziora Łuknajno.
Fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie