Rekultywacja jeziora Łajskiego
Inicjatorem rekultywacji jest Stowarzyszenie Ekologiczne „Łajs 2000". Zadanie realizuje Katedra Inżynierii Ochrony Wód Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Rekultywacja będzie polegała na poprawie warunków tlenowych w przydennych warstwach jeziora. W tym celu dobrze natlenione i chłodne wody strugi wprowadzone zostaną rurociągiem nad dno akwenu. Ma to zwiększyć ilość tlenu przy dnie zbiornika oraz ograniczyć ilość uwalnianego, z osadów dennych, fosforu - pierwiastka odpowiedzialnego za stopniowe zarastanie jezior. Mniejszy ładunek fosforu w wodzie to spadek ilości glonów i wzrost przezroczystości wody. W Polsce nie wykonywano dotychczas rekultywacji jeziora taką metodą. Rozpoczęcie rekultywacji Jeziora Łajskiego poprzedziły prace w zlewni zbiornika, które polegały na eliminacji możliwych do usunięcia źródeł zanieczyszczeń, jak np. dopływu ścieków komunalnych z sąsiednich zabudowań.
Oba jeziora położone są w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Puszcza Napiwodzko-Ramucka PLB280007 oraz w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Dodatkowo, jezioro Kośno jest objęte ochroną rezerwatową. Budowa rurociągu kierującego wodę powierzchniową nad dno Jeziora Łajskiego oraz zastawki piętrzącej wodę do wysokości 0,3 m wymagało uzyskania decyzji, określającej warunki prowadzenia robót na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych. Taką decyzję wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
-------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Olsztynie