Plany zadań ochronnych dla kolejnych warmińsko-mazurskich obszarów
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie ustanowił plany zadań ochronnych dla obszaru specjalnej ochrony ptaków Lasy Skaliskie PLB280011 oraz dla obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Kaszuny PLH280040. Z treścią dokumentów można zapoznać się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie przy ul. Dworcowej 60, 10-437 Olsztyn oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Obszar specjalnej ochrony ptaków Lasy Skaliskie PLB280011, o powierzchni 12 644,7 ha, położony jest w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie oraz w powiecie węgorzewskim, w gminie Budry. Stan ochrony wszystkich gatunków ptaków, będących przedmiotami ochrony w obszarze, tj.:
- orlika krzykliwego Aquila pomarina,
- derkacza Crex crex,
- żurawia Grus grus,
- dzięcioła białogrzbietego Dendrocopos leucotos,
określono jako właściwy. Głównym celem ochrony, w przypadku wszystkich tych gatunków, jest utrzymanie niepogorszonego stanu ochrony. Dodatkowymi celami są:
- szczególna ochrona biotopów lęgowych i miejsc gniazdowania,
- ochrona żerowisk orlika krzykliwego,
- ochrona miejsc jesiennych zlotowisk żurawia.
Obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Kaszuny PLH280040, o powierzchni 263,96 ha, położony jest w powiecie lidzbarskim, w gminie Lidzbark Warmiński. Obszar składa się z dwóch enklaw, większej – południowej i mniejszej – północnej. Większa enklawa jest wydłużonym obniżeniem wytopiskowym z niewysokimi pagórkami i wałami piaszczystymi. Główne obniżenie, w części środkowej, zajmuje eutroficzne i zarastające jezioro Potar. Na południe od jeziora występują liczne mokradła – torfowiska leśne: sosnowy bór bagienny i borealna świerczyna bagienna. Enklawa występująca w części północnej jest także nieckowatym obniżeniem z borem bagiennym i torfowiskiem wysokim.
Przedmiotami ochrony w obszarze są siedliska przyrodnicze:
- 3150 Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion,
- 7110 Torfowiska wysokie z roślinnością torfotwórczą (żywe),
- 7140 Torfowiska przejściowe i trzęsawiska,
- 91D0 Bory i lasy bagienne,
- 91E0 Łęgi topolowe, olszowe, wierzbowe i jesionowe.
------------------------------
Źródło: RDOŚ w Olsztynie
Fot.: Tomasz Bałdyga