Ochrona biotopów cietrzewia w Nadleśnictwie Szczytno
12 września 2014 r. w siedzibie Nadleśnictwa Szczytno podsumowano projekt ochrony cietrzewia, którego celem była poprawa warunków siedliskowych i bazy żerowiskowej tego gatunku oraz zmniejszenie jego śmiertelności. W wydarzeniu wziął udział Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Projekt „Czynna ochrona biotopów cietrzewia Tetrao tetrix w Nadleśnictwie Szczytno obszar OSO Puszcza Napiwodzko-Ramucka” był realizowany przez Nadleśnictwo Szczytno w latach 2010 – 2014. Jego celem jest zachowanie miejsc tokowych i lęgowych dla cietrzewia poprzez usuwanie drzew i krzewów z terenów nieleśnych, zmniejszenie śmiertelności tego gatunku poprzez wymianę ogrodzeń z siatki metalowej na drewnianą oraz poszerzenie bazy żerowiskowej poprzez odpowiednie ukształtowanie partii drzewostanów, znajdujących się na granicy lasu i terenu otwartego.
Cietrzew Tetrao tetrix jest gatunkiem wpisanym do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” i uznanym za gatunek zagrożony. W ostatnich dekadach ptaki te szybko zmniejszały swą liczebność niemal w całej północno-wschodniej Polsce. Spowodowane to było szybko postępującą sukcesją naturalną, która polega na zarastaniu terenów nieleśnych drzewami i krzewami. Przyczyniły się do niej melioracje odwadniające, obniżenie poziomu wód gruntowych, czy też zaniechanie użytkowania.
Projekt „Czynna ochrona biotopów cietrzewia Tetrao tetrix w Nadleśnictwie Szczytno obszar OSO Puszcza Napiwodzko-Ramucka” realizowano na terenie Nadleśnictwa Szczytno, w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Puszcza Napiwodzko-Ramucka PLB280007, który jest jedną z dziesięciu najważniejszych w kraju ostoi cietrzewia.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Olsztynie