O wilku na Warmii i Mazurach
Ponad 150 przedstawicieli samorządów, lasów państwowych, polskiego związku łowieckiego, policji, izb rolniczych oraz powiatowych lekarzy weterynarii wzięło udział w konferencjach zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Celem spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy gminami z województwa warmińsko-mazurskiego a przedstawicielami innych jednostek, aby skutecznie reagować w sytuacjach konfliktowych człowiek – wilk.
Podczas wydarzenia dr hab. Sabina Pierużek-Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” zaprezentowała elementy ekologii i zachowania wilka w Polsce. Natomiast sposoby eliminacji zagrożenia dla człowieka ze strony wilka z uwzględnieniem aspektów prawnych eliminacji niebezpiecznych osobników omówił dr Bartłomiej Popczyk z Zakładu Zoologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wskazali podstawy prawne ochrony wilka w Polsce, jego liczebność: na przestrzeni lat, w poszczególnych województwach oraz na tle innych gatunków. Szczegółowo omówili zasady udzielania zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do tego gatunku oraz zasady ubiegania się i przyznawania odszkodowań za szkody powodowane przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Część prezentacji została także poświęcona zaprezentowaniu metod zabezpieczania zwierząt hodowlanych przed wilkami.
W trakcie konferencji został omówiony również projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie pt. Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
Projekt jest realizowany w latach 2018-2022 dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakłada on między innymi: zakup fladr do ogrodzenia zagród/pastwisk, na których przetrzymywane są zwierzęta (ok. 110 000 mb), zakup siatki leśnej o wysokości 2,5 m (ok. 16 000 mb) oraz metalowych słupów (5 600 sztuk) do wykonania 2-hektarowych kwater dla bydła i owiec, zakup zestawów ogrodzenia elektrycznego do zabezpieczenia przed wilkami zagród, na których przebywają zwierzęta gospodarskie (80 urządzeń), zakup psów pasterskich rasy owczarek podhalański (15 psów).
Spotkania odbyły się w ramach ogólnopolskiego cyklu szkoleń prowadzonych w województwach, w których występują szkody spowodowane przez wilki i istnieje ryzyko wystąpienia konfliktów na linii człowiek – wilk. Zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym i merytorycznym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Aspekty prawne ochrony wilka – prezentacja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie
Sposoby eliminacji zagrożenia dla człowieka ze strony wilka z uwzględnieniem aspektów prawnych eliminacji niebezpiecznych osobników – prezentacja dr Bartłomieja Popczyka
Wykorzystanie nowoczesnych technik w interwencjach dotyczących wilka - prezentacja dr hab. Sabiny Pierużek-Nowak
Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków - prezentacja dr hab. Sabiny Pierużek-Nowak
Z wilkami po sąsiedzku - dr hab. Sabina Pierużek-Nowak
Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami - Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", 2016 r.
Fot.: RDOŚ w Olsztynie