Warmińsko-mazurskie plany zadań ochronnych
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie ustanowił plany zadań ochronnych dla obszaru specjalnej ochrony ptaków Jezioro Oświn i okolice PLB280004 oraz dla obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Ostoja nad Oświnem PLH280044. Z treścią dokumentów można zapoznać się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie przy ul. Dworcowej 60, 40-437 Olsztyn oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Obszar specjalnej ochrony ptaków Jezioro Oświn i okolice PLB280004 o powierzchni 2 516,1 ha, położony jest w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo oraz w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.
Przedmiotami ochrony w obszarze są następujące gatunki ptaków:
- zielonka Porzana parva;
- rybitwa czarna Chlidonias niger;
- dzięcioł białogrzbiety Dendrocopos leucotos;
- krakwa Anas strepera.
Na terenie ostoi populacja lęgowa trzech pierwszych gatunków ptaków wynosi powyżej 1% populacji krajowej.
Celem ochrony, w przypadku zielonki i rybitwy czarnej, jest utrzymanie obecnego właściwego stanu ochrony. Natomiast w przypadku dzięcioła białogrzbietego i krakwy celem ochrony jest poprawa perspektyw ochrony gatunków poprzez odpowiednie utrzymanie stanu ochrony siedlisk.
Obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Ostoja nad Oświnem PLH280044, o powierzchni 3 356,6 ha, położony jest w powiecie kętrzyńskim, w gminach: Srokowo i Barciany oraz w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.
Celem ochrony jest zachowanie lub poprawa właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych, będących przedmiotami ochrony w obszarze, tj.:
- 91D0 Bory i lasy bagienne i brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne;
- 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, olsy źródliskowe;
- 9170 Grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny;
- 91E0 Łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe i olsy źródliskowe;
- 91D0 Bory i lasy bagienne, brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne.