Kolejne warmińsko-mazurskie plany zadań ochronnych
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie ustanowił plany zadań ochronnych dla obszaru specjalnej ochrony ptaków Dolina Pasłęki PLB280002 oraz dla obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Aleje Pojezierza Iławskiego PLH280051. Z treścią dokumentów można zapoznać się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie przy ul. Dworcowej 60, 10-437 Olsztyn oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Pasłęki PLB280002, o powierzchni 20 669,9 ha, położony jest w:
- powiecie braniewskim, gminy: Braniewo, Wilczęta, Płoskinia;
- powiecie elbląskim, gmina Godkowo;
- powiecie lidzbarskim, gminy: Lubomino, Orneta;
- powiecie ostródzkim, gminy: Łukta, Miłakowo;
- powicie olsztyńskim, gminy: Świątki, Jonkowo, Gietrzwałd, Olsztynek, Stawiguda.
Na terenie ostoi występują co najmniej 23 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 9 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: nurogęś, błotniak stawowy, kania czarna, kania ruda, bielik, orlik krzykliwy, trzmielojad, samotnik, zimorodek, siniak. Kluczowym gatunkiem lęgowym jest orlik krzykliwy, którego zagęszczenie lokalnie przekracza nawet 10 par/100 km2 i należy do najwyższych odnotowanych w Polsce.
W trakcie obowiązywania planu zadań ochronnych działania ochronne będą polegać na utrzymaniu stanu populacji gatunków ptaków będących przedmiotami ochrony tego obszaru Natura 2000 poprzez działania związane z ochroną czynną:
- zapobieganie sukcesji na łąkach i pastwiskach;
- wyznaczanie stref ochronnych wokół znanych stanowisk lęgowych bielika i orlika.
Działania ochronne będą również polegały na utrzymaniu lub modyfikacji metod gospodarowania poprzez:
- ograniczenie procesu niszczenia śródpolnych nieużytków, szczególnie na powierzchniach zdominowanych przez monokultury;
- ograniczenie nielegalnych melioracji i innych robót ziemnych w krajobrazie rolniczym;
- utrzymanie powierzchni lasów wyłączonych z użytkowania;
- zachowanie niezabudowanych brzegów jezior.
Obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Aleje Pojezierza Iławskiego, o powierzchni 77,25 ha, położony jest w powiecie iławskim, w gminach Iława i Susz.
Obszar obejmuje sieć alei przydrożnych i zadrzewień w krajobrazie rolniczym środkowej części Pojezierza Iławskiego. Jest to – w świetle obecnej wiedzy – jedno z większych skupisk drzew zasiedlonych przez pachnicę dębową w skali Polski.
Celem ochrony w obszarze jest utrzymanie licznej populacji pachnicy dębowej oraz ochrona jej siedlisk. Służyć temu mają działania ochronne, dotyczące głównie zapewnienia odpowiednio wysokiego zagęszczenia drzew dziuplastych w alejach, poprzez:
- ograniczenie zasolenia w trakcie zimowego utrzymania dróg;
- nasadzenia drzew mogących w przyszłości być siedliskiem chronionego gatunku chrząszcza.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Olsztynie