Inwestycje melioracyjne na Warmii i Mazurach
W Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja poświęcona gospodarowaniu zasobami wodnymi na terenach rolniczych województwa warmińsko-mazurskiego. W wydarzeniu wziął udział Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Konferencja Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi w województwie warmińsko-mazurskim poprzez realizację inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 została zorganizowana przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zadania Samorządu w zakresie własności wód oraz utrzymania urządzeń melioracji wodnych podstawowych wykonują Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie oraz Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Zadania te polegają na:
- konserwacji rzek, kanałów i wałów;
- konserwacji i remontach budowli melioracyjnych oraz utrzymaniu stacji pomp;
- inwestycjach melioracyjnych dotyczących modernizacji i rozbudowy istniejących oraz budowy nowych urządzeń wodnych.
Podczas konferencji zaprezentowano inwestycje, których głównym celem była poprawa jakości gleb poprzez regulację stosunków wodnych, zwiększenie retencji wodnej oraz ochrona użytków rolnych przed powodziami. W tym celu prowadzono prace związane głównie z:
- kształtowaniem przekroju podłużnego i poprzecznego rzek, polegającym przede wszystkim na poszerzaniu i pogłębianiu koryta cieku, czy też na wykonaniu umocnień skarp;
- przebudową i modernizacją szczegółowej sieci rowów melioracyjnych wraz z dostosowaniem urządzeń melioracyjnych do współczesnych wymogów w zakresie techniki uprawy, nawożenia, ochrony roślin i zbioru plonów;
- odbudową i przebudową stacji pomp, które zapewniają obecnie ciągłość odwodnienia terenu.
Podczas spotkania zaprezentowano również zagadnienie ochrony i rekultywacji jezior.
Dla większości przedsięwzięć związanych z inwestycjami melioracyjnymi, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Regionalny dyrektor ochrony środowiska wyraża natomiast opinię, czy dla planowanej inwestycji istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Określa również zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po przedłożeniu przez inwestora raportu – jeśli był wymagany - wskazuje warunki realizacji przedsięwzięcia w sposób jak najbezpieczniejszy dla środowiska.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ Olsztyn