Konsultacje planów zadań ochronnych w warmińsko-mazurskim
Rozpoczęły się konsultacje projektów planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000: Jezioro Oświn i okolice PLB280004, Ostoja nad Oświnem PLH280044, Ostoja Napiwodzko-Ramucka PLH280052, Ostoja Iławska PLH280053. Ze sporządzoną dokumentacją można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, ul. Dworcowa 60, 10-437 Olsztyn. Uwagi i wnioski przyjmowane będą do 17 listopada 2014 r.
Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Jezioro Oświn i okolice PLB280004, o powierzchni 2 516,1 ha, położony jest w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo oraz w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Celem ochrony w obszarze jest:
- zachowanie siedlisk rybitwy oraz krakwy poprzez zahamowanie procesu zarastania jeziora Oświn oraz ograniczenie spływu zanieczyszczeń do jeziora;
- ochrona siedlisk dzięcioła białogrzbietego poprzez zachowanie różnorodności siedlisk leśnych, w szczególności lasów liściastych oraz pozostawienie w drzewostanie starych drzew liściastych;
- utrzymanie korzystnego stanu populacji zielonki poprzez ochronę trzcinowisk i innej roślinności bagiennej na brzegach wód stojących.
Obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Ostoja nad Oświnem PLH280044, o powierzchni 3 356,7 ha, położony jest w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo oraz w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Celem ochrony w obszarze jest:
- utrzymanie korzystnego stanu zachowania starorzeczy i naturalnych eutroficznych zbiorników wodnych poprzez zahamowanie procesu zarastania jeziora Oświn oraz ograniczenie spływu zanieczyszczeń do jeziora;
- zachowanie właściwego stanu ochrony siedlisk leśnych poprzez odnawianie i przebudowę drzewostanów zgodnie z siedliskiem, preferowanie rodzimych gatunków drzew oraz eliminowanie gatunków obcych;
- utrzymanie drobnych zbiorników wodnych będących miejscem występowania płazów;
- utrzymanie składu florystycznego niżowych i górskich świeżych łąk użytkowanych ekstensywnie.
Obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Ostoja Napiwodzko-Ramucka PLH280052, o powierzchni 32 612,78 ha, obejmuje znaczną część kompleksu leśnego Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Celem ochrony w obszarze jest:
- zachowanie siedlisk leśnych będących przedmiotami ochrony w stanie niepogorszonym poprzez eliminację gatunków obcych, ograniczanie eksploatacji gospodarczej borów bagiennych i brzeziny bagiennej, zachowanie wysokiego i średniego wieku drzewostanów oraz zróżnicowanej struktury wiekowej;
- zachowanie siedlisk bagiennych w stanie niepogorszonym poprzez poprawę lub utrzymanie stosunków wodnych oraz powstrzymanie sukcesji brzozy i olchy;
- zachowanie muraw napiaskowych i łąk poprzez zapobieganie sukcesji;
- zachowanie populacji i siedlisk gatunków zwierząt w stanie niepogorszonym, w przypadku ryb - między innymi poprzez zachowanie drożności rzek, w przypadku gatunków lądowych – poprzez zminimalizowanie fragmentacji krajobrazu.
Obszar o znaczeniu dla Wspólnoty Ostoja Iławska PLH280053, o powierzchni 21 110,53 ha, położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim oraz w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim.
Celem ochrony w obszarze jest zachowanie naturalnych i zbliżonych do naturalnych lasów liściastych oraz utrzymanie w niepogorszonym stanie sieci hydrologicznej obszaru i powiązanych z nią zbiorowisk roślinnych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Projekty planów zadań ochronnych zostały opracowane w ramach projektu POIS.05.03.00-00-186/09 Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach V Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ten ogólnopolski projekt poza beneficjentem głównym, którym jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, zaangażowane są wszystkie regionalne dyrekcje ochrony środowiska w Polsce.
------------------------------
Źródło, for.: RDOŚ w Olsztynie